Kompleksowe badania kleszczy

Jesień wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z długimi spacerami w lesie. Kochamy piesze wędrówki, spacery, a także zbieranie grzybów. Przyznać trzeba, ze takie wyprawy potrafią nas całkowicie zrelaksować, a także odprężyć. Ładują nam baterie i sprawiają, że świat wydaje się piękny. Kochamy naszą złotą polską jesień, którą najłatwiej jest zauważyć właśnie podczas leśnych spacerów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że spacery te nie zawsze mogą skończyć się dobrze. Okazuje się, że czasem możemy przynieść ze sobą towarzysza na gapę.

Czy warto zbadać kleszcza w kierunku chorób?

dokładne badanie kleszczyTowarzysz ten jednak nie jest przyjemnym gościem, ponieważ pasożytuje na nas i żywi się naszą krwią. Mowa tu oczywiście o kleszczach. W ostatnim czasie prowadzonych jest naprawdę wiele kampanii społecznych, które uświadamiają o niebezpieczeństwie, jakie może wiązać się z ukąszeniem przez kleszcza. Warto zdawać sobie z tego sprawę! Ukąszenie kleszcza może przyczynić się do stopniowego rozwoju chorób odkleszczowych, z czego najbardziej niebezpieczna jest borelioza. Choroba ta rozwija się podstępnie, dając objawy zbliżone do przeziębienia. Z tego też powodu bardzo często jest ona ignorowana przez pacjentów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jesteśmy w stanie znacznie szybciej stwierdzić, czy mogliśmy zostać zakażeni boreliozą. Choroba ta przenoszona jest za pomocą bakterii pasożytujących na kleszczu. W momencie kontaktu z naszą krwią kleszcz jest w stanie zarazić nas. Na szczęście nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii z rodzaju Borrelia. Tylko niewielka ich część może przenosić boreliozę, a aby stwierdzić, czy jest szansa na zakażenie warto wykonać dokładne badanie kleszczy. Badanie to wykonuje się w kilkunastu laboratoriach w całej Polsce. Laboratoria te mają odpowiedni sprzęt, a także wyposażone są w takie odczynniki, które pozwalają nam na szybkie otrzymanie wyników badania. Aby zbadać kleszcza wystarczy umieścić go w odpowiednim pojemniku, który możemy otrzymać w takim laboratorium, a następnie dostarczyć go do punktu pobrań, gdzie pasożyt zostanie dokładnie przebadany.

Jeśli chodzi o wyniki to otrzymujemy je w ciągu tygodnia, a wiec naprawdę szybko. Wynik badania pozwala nam stwierdzić, czy istnieje choćby cień szansy na zakażenie się boreliozą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie wyniki badania są honorowane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy mogą zlecić na ich podstawie dokładną diagnostykę oraz zapewnić nam odpowiednią opiekę medyczną. Myślę, że warto jest wykonywać takie badanie za każdym razem, kiedy zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza.