Jak zorganizować wywóz śmieci z domu?

 

Większość z nas marzy o tym, aby wyprowadzić się do swojego domu jednorodzinnego, który budowaliśmy przez wiele lat. Planujemy jak ma wyglądać każdy pokój, a także urządzamy ogródek, ale musimy również pamiętać o innych czynnościach takich jak wywóz śmieci. Pozbywanie się śmieci nie jest rzeczą przyjemną, ale niestety jest to konieczność i dzisiejszych czasach mamy obowiązek tego, aby je segregować odpady. Możemy również zamówić firmę oferującą wywóz śmieci i ich w ogóle nie segregować, ale wtedy zapłacimy znacznie wyższą kwotę.

Od czego zależy opłata za wywożenie śmieci?

odbiór śmieciZazwyczaj ceny za odbiór śmieci ustalane są przez konkretne miasto. Inną cenę zapłacimy w Warszawie, gdzie ceny są najwyższe a inną zapłacimy w Poznaniu czy Toruniu. Cena za wywóz śmieci uzależniona od również od liczby osób, które mieszkają na danej powierzchni nieruchomości. Zazwyczaj jest tak, że im więcej osób zamieszkuje dany lokal, to tym większa może być opłata. Zdecydowanie więcej zapłacimy również za niesegregowane śmieci i dlatego powinniśmy zawsze zastanowić się nad tym, aby wynająć odpowiednie pojemniki, do których będziemy segregować plastik oraz makulaturę, a także szkło kolorowe i białe. Wtedy będziemy mogli liczyć na stałe i bardzo niskie ceny wywozu śmieci. Obecnie zgodnie z ustawą o śmieciową to prezydent lub wójt albo burmistrz danego miasta lub regionu ustala obowiązek uiszczania opłat za odbiór śmieci, a także ich wysokość. Ustala on również termin, w którym mamy dokonać płatności za wywóz śmieci, a także będziemy mieli konkretne terminy, w których mamy udostępnione śmietniki oraz dobrze będziemy wiedzieli, w jakich dniach są opróżniane. Każdy z nas produkuje w ciągu kilku dni i różnego rodzaju odpady związane z plastikiem lub papierem albo szkłem i zawsze, gdy dokonujemy segregacji to wpływamy nie tylko na środowisko, ale również oszczędzamy nasz budżet domowy, ponieważ wtedy mamy naliczone znacznie niższe opłaty za segregowane śmieci. Zazwyczaj każda firma oferująca wywóz śmieci będzie odbierać odpady komunalne kilka razy w tygodniu, a raz lub 2 razy w tygodniu przyjedzie posegregowane odpady takie jak butelki czy makulatury albo szkło.

Obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości jest posiadanie odpowiednich pojemników na odpady do segregacji. Musimy również pamiętać o tym, aby regularnie uiszczać opłatę za gospodarowanie odpadami, a także zbierać wszystkie śmieci, które powstały na terenie naszej nieruchomości. Usługi wywozu śmieci skierowane są do właścicieli domów jednorodzinnych, ale również do przedsiębiorców, którzy potrzebują prywatnego odbioru śmieci ze swojej posesji firmowej.