Jak założyć własną hodowlę psów?

Wiele miłośników psów w pewnym momencie postanawia wkroczyć na drogę profesjonalnej hodowli danej rasy. Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ stajemy się odpowiedzialni za jej populację. Na dodatek spoczywa na nas obowiązek odpowiedzialnego parowania zwierząt. Powinno kierować się przede wszystkim ich dobrem, a nie chęcią zysku. Jedną z idealnych ras jest oczywiście labrador. Ze względu na swoje łagodne usposobienie oraz szybkość uczenia się zyskał popularność na całym świecie.

Profesjonalna hodowla labradorów 

szczeniaki labradoraJednak jak właściwie rozpocząć hodowlę tej rasy? Pierwszym krokiem jest zapisanie się do związku kynologicznego. Następnie powinniśmy zostać właścicielami psa z rodowodem. W tym przypadku szczeniaki labradora powinny pochodzić z dobrej linii aby potomkowie osiągali dobre wyniki na wystawach. Warto wiedzieć, że nabywając suczkę labradora w celach hodowlanych później powinniśmy ją wystawiać. Powinna w przeciągu piętnastu miesięcy być przynajmniej na trzech wystawach. W tym jedna powinna być międzynarodowa, a opinia jury musi być bardzo dobra. Wtedy nasza suka labradora będzie miała uprawnienia hodowlane. Na to mamy czas do piętnastu miesięcy. Następnie należy udać się do naszego Związku Kynologicznego po kolejne uprawnienie. Tym razem chodzi o przydomek hodowlany dzięki któremu masze szczeniaki otrzymają nazwisko. Warto od razu wykupić specjalną kartę krycia, która pozwoli nam na rozmnażanie psów. Jest to ważne, a warto załatwić wszystko za jednym razem w celu zaoszczędzenia czasu. Gdy pokonamy wszelkie formalności należy poszukać odpowiedniego partnera. Najczęściej można go znaleźć na stronach internetowych innych hodowców psa labrador. Tam znajdziemy osobniki wysoko oceniane na wystawach, które jak najbardziej nadają się do reprodukcji. Następnie gdy nasza suczka zajdzie w ciążę musimy zapewnić jej najlepszą opiekę. Po pewnym czasie na świat przyjdą bezbronne szczeniaki labradora. Już wcześniej powinniśmy pokusić się w pewnym stopniu o odpowiednią reklamę aby stosunkowo szybciej nasze szczenięta znalazły nowych właścicieli.

Jeżeli tego nie zrobimy to my staniemy się odpowiedzialni za ich wychowanie. Każdy hodowca powinien liczyć się z tym, że miot może nie znaleźć nowych właścicieli. Wtedy mu musimy zapewnić pieskom odpowiednie warunki. Z pewnością prowadzenie hodowli jest wielkim wyzwaniem i odpowiedzialnością. Jednak dla miłośników labradorów jest to świetna przygoda połączona z satysfakcją pochodzącą z pełnionych obowiązków i opieki nad zwierzętami.