Jak wybrać odpowiednią płytę rigipsową?

Szukając sposobu na wykończenie wnętrza, zwykle kierujemy się szybkością i łatwością wykonania poszczególnych prac. Nic więc dziwnego, że płyty kartonowo-gipsowe cieszą się w tej kwestii tak dużą popularnością. Mnogość możliwości, jakie nam dają sprawia, że jest to najczęściej stosowany materiał, jeśli chodzi o konstruowanie ścian działowych, montowanie sufitu podwieszanego czy okładanie poddasza.

Rodzaje płyt rigipsowych

płyta rigipsKoszty związane z wykończeniem domu czy mieszkania często skłaniają nas do poszukiwania sposobów łatwych i nieskomplikowanych, do montażu których nie wymagana jest pomoc wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Nie powinien zatem dziwić fakt, że największą popularność w kwestii prac wykończeniowych zyskała płyta rigips, czyli mieszanka kartonu i gipsu. Ten materiał stosuje się do wielu zadań – od budowy ścian działowych, przez montaż sufitu podwieszanego, aż po sposób na okładanie poddasza. Choć wydawać by się mogło, że rozwiązanie to nie ma przed nami tajemnic, okazuje się jednak, że nieprawidłowy dobór materiału do specyfiki danego wnętrza i warunków w nim panujących może być powodem rozczarowań. Na rynku znajdziemy co najmniej kilka rodzajów płyt kartono-gipsowych, a każdy z nich sprawdzi się w odmiennych okolicznościach. Na szczęście zasady wykorzystywania poszczególnych typów nie są skomplikowane i bez problemu jesteśmy w stanie posiąść niezbędną do dokonania właściwego wyboru wiedzę w zaledwie kilkanaście minut. Oprócz zwykłych, standardowych płyt, które rozpoznamy po jasnoszarym kolorze i niebieskich napisach, możemy spotkać również wersje wodoodporne oraz ognioodporne. Pierwsze z nich zwykle mają zielony kolor, wzbogacony o niebieskie napisy. Rzadziej spotykany jest wariant w niebieskim kolorze. Ich właściwości doskonale sprawdzą się w miejscach o podwyższonym poziomie wilgotności lub narażeniu na kontakt z wodą. Z kolei wariant ognioodporny, dostępny zazwyczaj w kolorze różowym lub szarym z czerwonymi napisami, w przypadku kontaktu z ogniem ulega znacznie powolniejszej degradacji. Docenimy go w przypadku choćby konstruowania obudowy wokół pieca czy kominka.

Płyty kartonowo-gipsowe to bardzo wdzięczny materiał, dający wiele możliwości wykorzystania,a przy tym bardzo atrakcyjny pod względem kosztów. Nie może zatem dziwić fakt, że jest to najczęściej wykorzystywany sposób na wykończenie wnętrz w naszych domach czy mieszkaniach. Okazuje się jednak, że płyta płycie nie równa, a wybór odpowiedniego rodzaju zależy w dużej mierze od specyfiki pomieszczenia, w którym zamierzamy skorzystać z tego rozwiązania.