Jak stworzyć film 360?

Kinematografia znana jest już od ponad 120 lat. Pierwsze filmy były bardzo krótki i jeszcze wówczas nie zawierały głosu. Obraz był czarno-biały. Tematyka filmów z początki epoki kinematograficznej najczęściej dotyczyła prostych i nieskomplikowanych czynności. Jednym z pierwszych filmów, które wyemitowano w kinie był wjazd pociągu na stację kolejową. Dzisiaj produkcja filmowa jest znacznie bardziej rozbudowana i pozwala na produkcję filmu 360. Filmy 360 są obecnie coraz powszechniej wykorzystywane. Ich tworzenie wymaga jednak zastosowania innowacyjnych technik oraz sprzętów.

Najważniejsze aspekty przy tworzeniu filmu 360 

produkcja filmu 360Filmy 360 mają za zadanie opowiedzieć konkretną historię widzom. Zatem jej przebieg nie może być zbyt szybki ani zbyt wolny, tak by oglądająca go osoba z łatwością zrozumiała o co w nim chodzi. Produkcja filmu 360 jednak to nie tylko akcja i przewijające się obrazy, to nawet przede wszystkim dźwięk. To narzędzie, które pozwoli nadać oglądanemu filmowi odpowiednich emocji. Dzięki jego obecności widz może odczuwać niepokój, strach a nawet wzruszenie. Najczęściej dźwięk w filmach 360 realizuje się w technologii binarnej, co pozwala na uzyskanie go w naprawdę wysokiej jakości. Dodatkowo produkcja filmu 360 wymaga odpowiedniego jej zaplanowania. Warto na samym początku produkcji filmu zapoznać się nie tylko z samą fabułą, ale także sprawdzić, gdzie taki film będzie kręcony. Film 360 kręci się zupełnie inaczej niż tradycyjne filmy. Kamera najczęściej jest w stanie uchwycić obraz, który znajduje się dookoła niej. Zatem praca na planie filmu 360 wymaga także wiedzy od osób z obsługi planu. Jej praca najczęściej wiąże się z opuszczeniem przez ekipę filmową planu w celu nakręcania scen. Przykładowo kręcenie scen w pomieszczeniach wymaga, aby członkowie ekipy opuścili pomieszczenie lub schowali się w miejsce, gdzie nie będą widoczni. Dodatkowo warto pamiętać o tym różnych elementach, które obecne są na planie jak na przykład lamy. Je także należy usunąć z planu lub schować w niewidoczne miejsce podczas działania kamery 360.

Na jakość wyświetlanego filmu 360 ma wpływ wiele czynników. W rzeczywistości jednak wszystko sprowadza się ostatecznie do oceny go przez odbiorców. Warto zatem podczas produkcji filmów 360 skupić się na widzach i uwzględnić ich potrzeby. Cały film powinien tworzyć dla nich zrozumiałą całość przy równoczesnym udziale efektów dźwiękowych oraz wizualnych, które zapewnią mu niezapomniany seans. Im skuteczniej uda się je zaspokoić potrzeby widzów tym wyżej zostanie oceniony film produkcji 360.