Jak radzić sobie przed strachem przed dentystą?

Zdrowie jamy ustnej jest powszechnie uważane za jeden z najważniejszych aspektów naszego ogólnego zdrowia. Jednak być może równie powszechny jest strach przed dentystą. Ten strach może wynikać z wielu emocji związanych z obawami dotyczącymi zdrowia jamy ustnej, a także z potencjalnie złych doświadczeń, które ludzie mogli mieć u dentysty w młodości. Ale dla niektórych osób takie obawy mogą przybrać postać dentofobii. Podobnie jak inne fobie, definiuje się to jako skrajny lub irracjonalny strach przed przedmiotami, sytuacjami lub ludźmi – w tym przypadku dentofobia to ekstremalny strach przed pójściem do dentysty.

Czy warto bać się dentysty?

dentysta morawicaBiorąc pod uwagę znaczenie higieny jamy ustnej dla ogólnego stanu zdrowia, strach przed dentystą nie powinien powstrzymywać nas przed regularnymi kontrolami i leczeniem zębów w gabinecie stomatologicznym. Ale mimo wszystko takim ludziom nie jest łatwo po prostu pójść do dentysty. Strach może być silną niechęcią, która może powodować unikanie. Warto wiedzieć o tym, że różni się dawny i współczesny dentysta Morawica to miejsce, gdzie pracuje doskonały specjalista z rewelacyjnym sprzętem mający podejście idealne dla ludzi, którzy boja się zabiegów stomatologicznych. Stosuje znieczulenie i jest bardzo empatyczny. I tak jest niemal w każdym gabinecie. Niestety, dentofobia może powodować tak silny strach, że całkowicie unikamy dentysty, aż do czasu kiedy nie pojawi się silny ból zęba! Wówczas ważniejsze będzie zniwelowanie tego bólu niż strach. Warto unikać takiej sytuacji. Strach przed dentystą jest zwykle spowodowany negatywnymi doświadczeniami z przeszłości. Być może ktoś bał się dentysty jako dziecko, a te uczucia utknęły w nim jako osobie dorosłej. Niektóre osoby boją się również odgłosów narzędzi używanych przez dentystów, więc myślenie o nich może budzić pewne obawy. Obawy związane z wizytą u dentysty najlepiej usunąć, udając się do dentysty zamiast go unikać. Jak już raz się pokona strach, to on już zniknie na zawsze. Wtedy udanie się do stomatologa jest zdecydowanie łatwiejsze, a i jama ustna oraz zęby na tym skorzystają.

Aby wyleczyć się ze strachu przed dentystą można zacząć od wizyty w gabinecie dentystycznym bez siadania na fotel stomatologiczny. Nawet jeśli jest się dorosłym, takie rzeczy się zdarzają i to żaden wstyd. Następnie można stopniowo podczas kolejnych wizyt przeprowadzać łagodne zabiegi aż po całkowite wyleczenie zębów. Niezależnie od tego, czy boimy się dentysty czy nie, jest on naszym sprzymierzeńcem, dlatego warto stawić czoła swoim lękom i chodzić regularnie do stomatologa. Lepiej zapobiegać niż leczyć.