Jak polimery zrewolucjonizowały przemysł opakowaniowy

Trudno ocenić rolę plastiku we współczesnym świecie. Chociaż wielu naukowców i twórców nowoczesnych technologii staje na głowie, aby zastąpić go bardziej nowoczesnym i odnawialnym materiałem, to z pewnością jeszcze długo będzie on królował wśród dostępnych na rynku opakowań. Korzysta z nich także bardzo wielu producentów. Na półkach sklepowych można znaleźć towary, które są skrzętnie zapakowane w opakowania foliowe. Ich rodzaj i struktur jest bardzo wiele. Jednakże zawsze wykazują one szereg właściwości, które bardzo przydają się opakowaniom.

Historia opakowania foliowego

nowoczesne maszyny do folii stretchNa dzisiejszym rynku można spotkać cała masę różnego typu opakowań. Wśród nich szczególne znaczenie ma folia stretch. Jest na szeroką skalę wykorzystywana przez producentów. Wielkie swoje tego materiału pozwalają na szybkie owijanie całych aplet z towarem. Dzięki temu udało się zautomatyzować proces pakowania, który nie zajmuje już wcale dużo czasu. W szybkim tempie i bez nakładów ludzkiej pracy można zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami oraz usztywnić nawet dużą paletę. Zwiększone zapotrzebowanie na ten materiał spowodowało, iż coraz więcej przedsiębiorstw zajęło się tym tematem. Jednocześnie powstawały coraz to doskonalsze maszyny do produkcji tego surowca. Wśród dostępnych metod produkcji szczególnie jedna zyskała bardzo duże zainteresowanie. Jak się okazuje, nowoczesne maszyny do folii stretch stawiają głównie na metodę produkcji typu blown. Metoda ta jest bardziej czasochłonna od dawniejszych, jednakże dzięki jej zastosowaniu udaje się uzyskać zdecydowanie lepszej jakości materiał. Jest od wytrzymalszy i bardziej rozciągliwy od tych, które były wcześniej produkowane. Jednocześnie cechuje się dużą odpornością na rozerwanie i przedziurawienie, a te cechy są przecież najważniejsze w tym materiale. Folia powstała w tym procesie jest wykorzystywana w różnych branżach, od metalurgicznych do spożywczych. Metoda ta jest jednak bardziej czasochłonna od innych. Jednocześnie staje się również droższa, a to ma także wpływ na cenę wyprodukowanego materiału. 

Polimery jeszcze długo będą stanowiły surowiec wykorzystywany w różnych branżach. Są nieocenione w kwestii pakowania. Opakowania polimerowe są najczęściej wykorzystywane. Ze względu na ten fakt coraz więcej firm zajęło się produkcją tych materiałów. Jest to dochodowy interes. Szczególnie metoda produkcji typu blown pozwala osiągnąć wysokie parametry jakościowe materiałów. Są one pożądane przez producentów, którzy poszukują kontrahentów posiadających nowoczesne maszyny do produkcji tego polimeru.