Jak oceniać przystawki do kukurydzy?

Jeżeli mamy jakieś rzeczywiste plany związane z naszym gospodarstwem rolnym, to zawsze powinniśmy starać się możliwie jak najwięcej maszyn posiadać na własność. W większości przypadków takie postępowanie procentuje, tym bardziej że są one na tyle dobrze zbudowane, aby mogły wystartować na lata intensywnej eksploatacji. Oglądając przystawkę do kukurydzy, można bardzo łatwo dojść do wniosku, że jest ona przystosowana idealnie do takiej właśnie pracy. Nie powinniśmy jej jednak mylić z chederem zbożowym. Chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają one bardzo podobnie. Taka przystawka ma wyjątkowo skomplikowaną budowę i właśnie dzięki nim umożliwia zbieranie cennego zboża.

Jakie układy są w przystawkach do kukurydzy?

odpowiednia przystawka do kukurydzyZastanówmy się po kolei, jak wyglądają kolejne etapy zbioru kukurydzy, a wtedy zrozumiemy, w co dokładnie musi być wyposażona taka przystawka, żeby rzeczywiście mogła prawidłowo i szybko spełniać swoją funkcję. Zacznijmy jednak od prostych oględzin. Przystawki mogą bowiem jednocześnie zbierać kukurydzę z różnej liczby rzędów, bo na rynku poza sześciorzędowymi dostępne są nawet egzemplarze dwunastorzędowe i wiele więcej. Dopasowując coś takiego, bierzmy pod uwagę poza swoimi potrzebami również możliwości i wydajność kombajnu, z którym konkretna przystawka będzie połączona. W większości przypadków musimy podłączyć przewody hydrauliczne, bo to właśnie różne oleje sprawiają, że elementy przystawki mogą prawidłowo funkcjonować. Odpowiednia przystawka do kukurydzy w pierwszej kolejności będzie rozdzielała rośliny z poszczególnych rzędów i odcinała kolby od pozostałych części. W tym miejscu zaczyna ona wykonywać wiele różnych zadań jednocześnie. Specjalne chwytaki, a także młotki sprawiają, że nawet nieco wilgotne ziarno może być skutecznie oddzielone od środka takiej kolby, bo dopiero wtedy przedstawia rzeczywiście realną wartość dla rolnika.

Jednocześnie likwidowana jest również łodyga razem z liśćmi, bo za to odpowiadają elementy rozdrabniające, które znajdują się pod spodem takiej przystawki. Dzięki temu pojazd może rzeczywiście z dobrą szybkością posuwać się naprzód i zbierać te cenne plony. Rozdrabnianiu w kolejnych układach mogą podlegać także środki, które zostały już całkowicie oczyszczone z ziarna. Jeżeli zainteresowani jesteśmy przystawkami do kukurydzy, to bądźmy świadomi, że mają one również mechanizmy, dzięki którym można łatwo ustawić kąty nachylenia poszczególnych elementów i wysokość całej przystawki. To zawsze widocznie wpływa na skuteczność.