Jak nowocześnie urządzić wnętrze z zielenią?

 

Podobnie jak w branży odzieżowej, również w aranżacji wnętrz trendy zmieniają się w czasie. Zaczynając od lat 80., w których swój szczyt popularności przeżywały boazeria i paprotki w doniczkach, przeszliśmy przez czasy, gdy w mieszkaniach zupełnie unikano kwiatów, może ewentualnie kaktusy. Aktualnie znów wraca się do aranżacji bogatej w zieleń. Ma ona jednak zdecydowanie inną formę, niż wcześniejsze doniczkowe draceny czy fikusy. Zieleń teraz musi wpasowywać się we wnętrze, a nie być przypadkową roślinką na parapecie.

Klasyczna do lamusa, nowoczesna zieleń do środka

nowoczesna zieleń we wnętrzachRóżnic pomiędzy klasycznym podejściem do hodowli kwiatów w domach jest sporo. Przede wszystkim ograniczono liczbę posiadanych kwiatów. Do dziś pamiętam mieszkanie mojej ciotki, w której ponad połowę salonu zajmowały wszelkiej maści kwiaty. Liście beniaminka przysłaniały nawet ekran telewizora. Nowoczesna zieleń we wnętrzach jednak musi charakteryzować się umiarem, wręcz niejako ascetyzmem. Samotna palma, podwieszona w kuchni instalacja ziołowa czy  ogród wertykalny z trawy cytrynowej w łazience – jest to jeden element, stanowiący o charakterze całego wnętrza. Bardzo gustownie wyglądają na przykład nowocześnie urządzone mieszkania, z przewagą betonu i drewna, do dekoracji których użyto ściany stworzonej z mchu. Jeden rodzaj rośliny na pomieszczenie daje przyjemny dla oka efekt, nie przyprawiając nas jednocześnie o zawrót głowy. Jest to zrobione ze smakiem, można by nawet rzec, że pozostawia miejsce na pewien niedosyt. Troszkę bardziej awangardową aranżacją jest zastosowanie zielonej ściany w miejscu, gdzie klasycznie zamontowana zostałaby zwykła sciana. Obniża się ją tylko do niezbyt wysokiego murku i obsadza wysokimi, strzelistymi roślinami. Mogą to być pędy bambusa, papirus czy nawet daktylowce, ale całość musi pasować do charakteru wnętrza. Zieleń bardzo dobrze komponuje się z kolorem białym na przykład, a zestawienie jej z niektórymi kolorami może powodować zawroty głowy. Przed wybraniem więc kolorów ścian warto skonfrontować ze sobą poszczególne zestawienia.

Odważne rozwiązania, jak zastosowanie nowoczesnej zieleni w mieszkaniu, warto dlatego dokładnie przemyśleć i skonsultować. To, co wydaje nam się w naszej głowie ładne i estetyczne, w praktyce może okazać się niepraktyczne i kiczowate, a przecież zieleń ma dodawać uroku naszym domom, a nie przytłaczać nas. Aby móc zobaczyć, jak nasza koncepcja wygląda w rzeczywistości, można korzystać z programów graficznych. Na rynku dostępne są aplikacje do tworzenia trójwymiarowych wizualizacji wnętrz, by można było zobaczyć je przed stworzeniem w naszych mieszkaniach.