Jak działa kropelkowy system nawadniający

Wiele roślin nie powinno być podlewanych z góry, ponieważ wówczas woda spada bezpośrednio na ich liści. To je natomiast bardzo mocno obciąża, podobnie jak zawiązane już pąki. Może takie działanie doprowadzić do zniszczenia danej rośliny bądź też uniemożliwienia jej właściwego kwitnienia. Dlatego lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji, jest zamontowanie systemu kropelkowego. Działa on bowiem na zupełnie innej zasadzie, niż standardowy wyposażony w zraszacze.

Zalety systemu kropelkowego

kropelkowe systemy nawadniania do ogroduJak zatem działa system kropelkowy? Składa się on z węża, który jest pociągnięty przykładowo przez poszczególne nasadzenia truskawek. Znajduje się on bezpośrednio na ziemi. Co pewien czas, zazwyczaj co kilkadziesiąt centymetrów, jest specjalny otwór, z którego wydobywa się woda. Wypływa ona bardzo powoli, delikatnym strumieniem. Czasem wydostają się jedynie małe kropelki, z czego wzięła się również nazwa całego systemu. Tego typu nawodnienie przenika bezpośrednio do systemu korzeniowego, pod roślinę. Nie obciąża zatem dodatkowo jej liści, co w przypadku niektórych upraw, jest szczególnie ważne. Nie tylko truskawki mają takie specjalne wymagania, o czym zdecydowanie warto pamiętać. Obecnie kropelkowe systemy nawadniania do ogrodu, cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że generują one również oszczędności. Ze zraszaczy wydobywają się spore ilości wody. To natomiast sprawia, że rachunki za nią także są stosunkowo wysokie. System kropelkowy zapewnia natomiast regularne nawodnienie, przy jednoczesnym wykorzystywaniu odpowiednich ilości wody. Rośliny nie są przelewane, ale mimo wszystko mają do wody stały dostęp. Takie systemy nawadniania kropelkowego nie są również trudne do samodzielnego montażu. Może to zrobić tak naprawdę każdy, jeśli zapozna się z odpowiednią instrukcją. By nabyć taki system, najlepiej jest wyszukiwać ofert w sklepach internetowych. Tam bowiem można znaleźć ich naprawdę dużo i to w całkiem dobrej cenie. Warto jednak mieć świadomość tego, że taki system to inwestycja na długie lata. Dlatego zdecydowanie nie powinniśmy na tego typu rzeczach starać się oszczędzać.

Systemy nawadniające dostępne na rynku, są bardzo zróżnicowane. Nie każdy system nadaje się do podlewania konkretnych roślin. Na samym początku warto zatem zaznajomić się z kwestią dotyczącą tego, jak dane rośliny należy podlewać. Następnie można zacząć poszukiwać odpowiedniego systemu nawadniającego. Kropelkowy obecnie jest dość popularnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku upraw truskawek.