Jak działa agregat prądotwórczy?

Wiele obiektów ze względu na swoją specyfikę musi być zabezpieczone odpowiednimi urządzeniami oraz sprzętem, który zwiększa ich bezpieczeństwo. Kluczowa jest szczególnie infrastruktura krytyczna, która ma strategiczne znaczenie jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa. Niezbędne jest jej prawidłowe funkcjonowanie niezależnie od warunków. Przykładem mogą być chociażby szpitale, które wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej. Trudno bowiem sobie wyobrazić sytuację, w której ze względu na brak prądu w sieci zasilającej nastąpi przestój pracy oddziału intensywnej opieki medycznej.

Zalety agregatów prądotwórczych

agregaty prądotwórcze dieselJest to absolutnie nie do przyjęcia. Żeby wyeliminować taką sposobność stosowane są dodatkowe układy wytwarzające elektryczność. Po wykryciu zaniku czy zapadu napięcia zasilania w sieci uruchamiane są układy podtrzymania, których zadaniem jest zapewnienie energii do momentu uruchomienia jednostek prądotwórczych. Te z kolei przejmują pierwotną funkcję sieci zasilającej. Jest to możliwe poprzez spalanie paliwa chemicznego, które pozwala napędzać generator oraz generować elektryczność. Warto wspomnieć, że najczęściej spotykane są agregaty prądotwórcze diesel cechuje się dużą mocą oraz małym spalaniem paliwa. Dzięki temu możliwe jest pozyskanie dużej ilości energii. Do najważniejszych parametrów technicznych agregatów zaliczyć można między innymi moc, napięcie, wagę czy gabaryty. Większość agregatów przemysłowych generuje napięcie rzędu 400 V prądu przemiennego. Warto jednak zwrócić uwagę, że agregaty prądotwórcze są często wykorzystywane również w trakcie prowadzenia prac porządkowych czy remontowych. Dzięki nim możliwe jest bowiem zasilanie chociażby elektronarzędzi w miejscu, gdzie nie ma stałego dostępu do energii elektrycznej. W takim przypadku przeważnie wystarczające jest napięcie 230 V prądu przemiennego, którym zasilana jest większość narzędzi.

Jest to najczęściej spotykana odmiana urządzeń. Agregaty prądotwórcze można bez problemu kupić w punktach stacjonarnych oraz za pośrednictwem Internetu. Ich większe odpowiedniki pozwalające zapewnić źródło rezerwowe obiektom infrastruktury krytycznej są przeważnie dostarczane przez producentów lub dystrybutorów. W wielu przypadkach muszą one posiadać dodatkowe certyfikaty oraz atesty potwierdzające skuteczność i niezawodność ich działania. Jak widać obecnie w wielu sytuacjach niezbędne jest stosowanie urządzeń zamieniających paliwo chemiczne w energię elektryczną. Dzięki nim możliwe jest generowanie elektryczności, która pozwala na zasilanie wielu odbiorników.