Istotna rola mierników parametrów sieci

Istnieją pewne miejsca, które niezależnie od wszystkiego potrzebują stałego dostępu do prądu – i to najlepiej dobrej jakości prądu. Są to między innymi różnego rodzaju sale kinowe czy koncertowe, sklepy oraz galerie handlowe, a także przychodnie lekarskie i szpitale. Zwłaszcza te ostatnie potrzebują wysokiej jakości zasilania, ponieważ pracuje w nich wiele urządzeń, które leczy lub nawet podtrzymuje życie niektórych pacjentów. Czy istnieje zatem sposób kontroli jakości prądu docierającego do odbiorców?

Zastosowanie mierników parametrów sieci

mierniki parametrów sieciZasadniczo istnieją dwa sposoby na to, żeby kontrolować jakość docierającego do nas prądu. Pierwszy z nich jest nieco droższy, gwarantuje nam natomiast dobre rezultaty. Żeby mieć pewność, że pomiary są właściwie przeprowadzane, a ich wyniki dobrze rozumiane, powinniśmy zatrudnić odpowiednią firmę, która regularnie będzie u nas przeprowadzała audyt. Drugim sposobem jest samodzielne prowadzenie odczytów – w tym celu potrzebne są mierniki parametrów sieci. Są to urządzenia, które montuje się przy głównej rozdzielni prądu znajdującej się zwykle w piwnicach budynku. Samodzielne sprawdzanie jakości sieci wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Dobrej jakości mierniki nie muszą być drogie, a ich obsługa bardzo często jest intuicyjna. Jeśli natomiast nauczymy się ich obsługi, rezultaty mogą być bardzo satysfakcjonujące. Korzystanie z nich pozwala o wiele częściej przeprowadzać pomiary, dzięki czemu uzyskuje się dokładniejsze wyniki. Nie jest to możliwe w przypadku zatrudnienia firmy zewnętrznej, która sprawdza mierniki średnio raz w miesiącu. Optymalne pomiary zapewnia natomiast sprawdzanie parametrów sieci przynajmniej raz w tygodniu, co jest możliwe dopiero wówczas, gdy posiadamy własny sprzęt oraz osobę, która potrafi go obsłużyć. Warto zatem przemyśleć sprawę zakupu odpowiednich mierników, które na co dzień będą sprawdzały jakość docierającego do naszej placówki prądu.

Nie wszyscy wiedzą, że praca wielu urządzeń elektronicznych zależy od tego, jakiej jakości prąd je zasila. Mowa tu o ich wydajności, a także o tym, jak długo będą nam służyły. Jeśli więc chodzi o niezwykle drogi i bardzo ważny sprzęt medyczny, warto zainwestować w mierniki, które będą na bieżąco kontrolowały parametry sieci. Dzięki nim możliwe będzie nie tylko kontrolowanie zużycia energii, ale także jej optymalizacja. Korzystanie z tego rodzaju urządzeń to zatem gwarancja polepszenia wydajności energetycznej zakładu, który ich używa.