Hydroizolacja w łazienkach – dlaczego warto?

Inwestorzy bardzo często zapominają lub pomijają hydroizolację w pomieszczeniach „mokrych” jak łazienki, kuchnie, pralnie. Nierzadko specjalnie rezygnują z tej formy ochrony na rzecz obniżenia kosztów budowy, czy remontu. Jest to jednak poważny błąd – na takich zabezpieczeniach nie powinno się oszczędzać ani tym bardziej z nich rezygnować. Dlaczego hydroizolacja pomieszczeń o wyższej wilgotności jest tak ważna?

Dlaczego warto wykonać hydroizolację w łazience?

hydroizolacja pod kafelkiZastosowanie hydroizolacji może zabezpieczyć inwestora lub przyszłych mieszkańców przed nieprzyjemnymi skutkami działania wody, lub wilgoci. Izolacja nie musi być nakładana na wszystkie elementy, wystarczy zabezpieczyć nią podłogi i ściany do pewnej wysokości – szczególnie tam, gdzie znajdują się urządzenia sanitarne, pralki, wanny, prysznice i toalety. Hydroizolacja pod kafelki może być wykonana przy pomocy różnych materiałów, jednak najczęściej w tym celu stosuje się folię w płynie lub szlam izolacyjny. Ze szczególną precyzją należy zabezpieczyć krawędzie łączenia się ściany z podłogą, gdyż to właśnie tędy woda ma najłatwiejszą drogę do przesączania się na niższe warstwy. Odpowiednio wykonana izolacja może zabezpieczyć mieszkańców przed przykrymi skutkami działania wody, która bez problemu może przesiąknąć przez fugi między płytkami do warstw konstrukcyjnych, nawet powodując zniszczenia na suficie niższej kondygnacji. Dla mieszkańców bloku oznacza to brak konieczności wypłacania odszkodowań zalanemu sąsiadowi, z kolei mieszkańcy domków jednorodzinnych nie muszą ponosić wysokich kosztów remontów pomieszczeń znajdujących się pod łazienką. Osadzanie się wilgoci na ścianach także jest dość niebezpiecznym zjawiskiem – woda z zachlapanej ściany może przesączyć się do sąsiedniego pomieszczenia, powodując uszkodzenie tynków i farby oraz zapewniając odpowiednie warunki dla wykwitu pleśni i grzybów. To właśnie dlatego także izolacja ścian, które są zagrożone częstym działaniem wody i wilgoci jest niezwykle istotnym elementem ochrony mieszkania lub domu.

Inwestorzy często pomijają warstwy hydroizolacji w łazienkach, kuchniach i pralniach w celu zaoszczędzenia pieniędzy – jest to niebezpieczny zabieg, który może wpłynąć na późniejsze bezpieczeństwo konstrukcji. Projektując łazienkę należy zwrócić uwagę na odpowiednią izolację przeciwwilgociową. Niezabezpieczone elementy mogą bardzo szybko nasiąknąć wodą i przetransportować ją do innych pomieszczeń, powodując poważne uszkodzenia konstrukcji i niebezpieczne dla zdrowia korozje biologiczne.