Gdzie znajdziemy szkło borokrzemowe?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania bez szkła. Przedmioty z niego wykonane otaczają nas zewsząd – pijemy wodę ze szklanek, oglądamy telewizję za pośrednictwem odbiornika ze szklanym ekranem, myjemy okna, by mieć dobry widok, dbamy też o czystość szyb w samochodzie. Szkło jest materiałem bardo kruchym i stosunkowo mało odpornym na zmiany temperatur, co sprawia, że łatwo się niszczy.

Zastosowania szkła borokrzemowego

specjalistyczne borokrzemowe szkłoZ pewnością każdy z nas miał choć raz w życiu do czynienia z rozbitym szkłem. Być może szklanka wypadła nam z ręki, gdy staliśmy w kuchni, może ktoś niechcący wybił nam szybę w oknie, a może rozbiliśmy ulubiony zegarek, uderzając ręką w jakiś mebel lub przedmiot. Doskonale wiemy, że szkło jest kruche i nietrwałe – czy jednak wszystkie jego rodzaje możemy scharakteryzować w podobny sposób? Specjalistyczne borokrzemowe szkło ma wiele właściwości, które nie kojarzą nam się z klasycznym szkłem. Przede wszystkim, jest ono odporne na wysoką temperaturę otoczenia. Na pewno widzieliśmy szklanki pękające pod wpływem wlewanego do nich wrzątku – szkło borokrzemowe nie zareaguje w podobny sposób. Dlatego właśnie jest ono chętnie wykorzystywane przy produkcji różnego rodzaju urządzeń kuchennych i przemysłowych, które mają styczność z gorącym otoczeniem lub materiałami. Kolejną niewątpliwą zaletą szkła borokrzemowego jest jego wyjątkowa twardość, dzięki której może być ono wykorzystywane w szeroko rozumianym przemyśle. Produkuje się z niego naczynia laboratoryjne, części do łodzi podwodnych czy nawet zastawę stołową, szklanki i kubki. Ten specjalistyczny rodzaj szkła jest odporny na matowienie, dzięki czemu może zachować reprezentacyjny wygląd na długo. Jego czyszczenie również jest dużo prostsze, niż zwykłego, powszechnego szkła. Warto również wiedzieć, że szkło borokrzemowe nie zawiera pierwiastków i substancji potencjalnie groźnych dla ludzkiego organizmu, dzięki czemu może być ono stosowane do produkcji naczyń przeznaczonych dla bardzo małych dzieci – wręcz jest ono rekomendowane do użytkowania w ten sposób.

Szkło to materiał, z którym stykamy się na co dzień. Być może nawet nie uświadamiamy sobie, jak często mamy z nim kontakt w domu, w pracy czy na wakacjach. Jednakże zwykłe szkło jest kruche i nietrwałe, o czym z pewnością niejednokrotnie się przekonaliśmy. Jeśli potrzebujemy twardego i odpornego na różne warunki materiału, możemy wybrać specjalne szkło borokrzemowe. Jest ono bezpieczne w użytkowaniu, a każdy konsument z pewnością doceni jego liczne zalety.