Farmakologiczne wspomaganie w okresie menopauzy

Menopauza, przekwitanie, klimakterium. Niezależnie od nazwy, jest to okres, który czeka każdą kobietę i który każda kobieta przechodzi indywidualnie. Warto mieć na uwadze zakres objawów, gdyż wiele z nich można błędnie interpretować jako chorobę, depresję, bądź inne schorzenia. Warto również mieć na uwadze, że objawy mogą wystąpić dużo wcześniej aniżeli w okolicach 50. roku życia, gdyż wiele zaburzeń i uwarunkowań genetycznych może spowodować przedwczesne przekwitanie.

Metody leczenia objawów menopauzy 

skuteczne leczenie menopauzyChoć menopauza nie jest chorobą, którą należy leczyć, to warto znać sposoby łagodzenia objawów. Wśród najbardziej dokuczliwych, które wymieniają kobiety, są uderzenia gorąca. Zdarza się, że mogą wystąpić nawet kilka razy dziennie, powodując osłabienie, pocenie, uczucie silnego gorąca z okolicach twarzy i szyi oraz kołatanie serca. Stan ten uniemożliwia niemal normalne funkcjonowanie, wobec tego wskazane jest stosowanie metod zapobiegawczych i w tym przypadku warto posłużyć się środkami farmakologicznymi. Skuteczne leczenie menopauzy polega na dzialaniu objawowym, wobec tego każda kobieta będzie musiała dostosować je do swoich przejawów przekwitania. Jeśli pojawi się drażliwość, zaniżone samopoczucie oraz trudności ze snem, warto wprowadzić do życia aktywność fizyczną i zdrową dietę. Jeśli to nie pomoże, wówczas warto zwrócić się do lekarza po środki farmakologiczne. Bardzo ważnym mięśniem, o którym nie należy zapominać- nie tylko w okresie menopauzy, ale przez całe życie kobiety – jest mięsień Kegla. Odpowiednio wzmocniony pozwoli łagodniej przeżyć poród, pozytywnie wpłynie na życie seksualne oraz okaże się zbawienny w okresie przekwitania, gdyż odpowiada za utrzymywanie moczu, a trudności w tej kwestii są kolejnym objawem, który znacznie utrudnia życie kobietom w menopauzie. Ponadto należy obserwować swoje ciało i zachowania, a jakiekolwiek przykre zmiany należy niwelować zarówno naturalnymi sposobami, jak i farmakologicznymi. Menopauza jest trudnym okresem samym w sobie, dlatego warto zadbać o samopoczucie i łagodzenie objawów.

Leczenie przekwitania nie ma służyć odwlekaniu jego nastąpienia – każda kobieta prędzej czy później zaprzestaje jajeczkować, a w jej układzie hormonalnym zachodzą nieodwracalne zmiany, które są naturalnym etapem życia. Właściwie przygotowanie do menopauzy pozwoli jednak poradzić sobie z nią łagodnie, ale aby to nastąpiło, należy mieć świadomość swojego ciała, mieć wiedzę na temat objawów i sposobów działania, które pozwolą normalnie funkcjonować i dalej cieszyć się życiem.