Elektrownia wiatrowa – jak działa?

Świat, który nas otacza w sposób bezpośredni, dostarcza nam wielu rzeczy koniecznych do funkcjonowania, ale wcale nie musi tutaj chodzić tylko i wyłącznie o tak podstawowe rzeczy, jak tlen produkowany przez rośliny czy węgiel znajdujący się głęboko pod warstwami gleby. Wykorzystujemy bowiem różne siły natury, które czasami potrafią nas przerażać, bo przecież moc wiatru jest naprawdę ogromna, ale na szczęście nam udało się ją przynajmniej częściowo okiełznać. Możemy się o czymś takim naprawdę swobodnie przekonać, budując w swoim najbliższym otoczeniu nowoczesną elektrownię wiatrową, bo wcale nie wiąże się to z dużym nakładem i szybko przyniesie korzyści.

Jakie elementy wchodzą w skład elektrowni wiatrowej?

przydomowe elektrownie wiatrowe 3kwZacznijmy jednak od zrozumienia, jak to wszystko funkcjonuje, bo przecież pierwsze urządzenia wykorzystujące wiatr jako energię napędzająca powstały już wiele wieków temu i były to chociażby młyny, który zaoszczędziły nam naprawdę mnóstwo wysiłku dzięki wysokiej wydajności. Przydomowe elektrownie wiatrowe 3kW są czymś naprawdę doskonałym, bo pomimo tego, że zajmują mało miejsca, mogą wyprodukować olbrzymią ilość prądu elektrycznego. Skuteczność będzie zależała przede wszystkim od całkowitej powierzchni łopat, które obracają się właśnie pod wpływem podmuchów wiatru, ale musimy pamiętać, że wcale nie mogą być ona przesadnie duże, ponieważ producent stara się zawsze idealnie dopasować poszczególne elementy tak, żeby współpracowały z powodzeniem całymi latami. Właśnie z tego powodu przy tych łopatach montuje specjalne hamulce, które są w stanie je spowalniać na wypadek zbyt silnych podmuchów wiatru, a jednocześnie tworzy elementy tak, żeby mogły one funkcjonować nawet przy słabym wietrze. Swoją skuteczność taka turbina będzie zawdzięczała przede wszystkim nowoczesnym łożyskom. Nawet duża ilość obrotów na minutę nie przedstawiałaby jednak wartości, gdyby nie obecność wału i specjalnego układu, który jeszcze bardziej zwiększa ilość tych obrotów, produkując tym samym więcej energii.

Ona będzie następnie poprowadzona do kolejnych elementów. Nie powinniśmy też zapominać, że zasilamy konkretne urządzenia bezpośrednio z pracującej turbiny, bo przecież to mogłoby oznaczać nagłe przerwy w pracy, a tego nigdy nie chcemy. Ten problem został odpowiednio rozwiązany przez skonfigurowanie właściwych akumulatorów, które są w stanie bez praktycznie żadnych strat tę energię długo przechowywać. Podobnych i bardzo ważnych elementów przydomowej elektrowni bez problemu znajdziemy znacznie więcej.