Elastyczne wkładki do butów

W pracy często musieliśmy stać niemal na baczność przez wiele godzin, i podczas gdy nie było to samo w sobie męczące, a przynajmniej nie tak bardzo jak działania w terenie, to jednak większość naszego obuwia nie była przystosowana do tego rodzaju wysiłku. Często zdarzało się iż koledzy bardzo narzekali na obolałe nogi po kilku godzinach w pracy, a niektórzy wręcz nabawili się kontuzji. Jednak nie każdego było stać na uzupełnianie ekwipunku, zwłaszcza iż porządne buty wojskowe potrafiły osiągać zawrotne ceny.

Wygodne żelowe wkładki do butów

tanie żelowe wkładkiNajczęściej spotykanym sposobem na zminimalizowanie niewygody podczas długiej pracy było oczywiście używanie wkładek do butów, aczkolwiek zwykłe materiałowe wkładki miały zasadniczą wadę. Mianowicie, stosowane w butach wojskowych niemiłosiernie grzały nogi, zwłaszcza w tak wysokich temperaturach w jakich czasem przychodziło nam pracować, i mimo iż poprawiały wygodę nieco, to jednak dodawały szereg mankamentów do listy już istniejących. Wraz z kolegami uznawaliśmy iż musimy być w najlepszej formie, gdyż nieprzewidziane zdarzenia czy nagłe wezwania mogły zdarzyć się w każdej chwili i od naszej sprawności nieraz zależało czyjeś zdrowie. Dlatego też w wolnych chwilach zaczęliśmy rozglądać się za innymi metodami poprawy wygody podczas pracy. Idealne rozwiązanie podsunął nam kolega z obsługi technicznej, który poza pracą zajmował się również sportem bardzo aktywnie. Polecił nam on tanie żelowe wkładki do butów, których sam używał do biegania, a które mogły być stosowane niemal w każdym rodzaju obuwia, zarówno sportowego jak i codziennego. Wkładki te były wykonane z tworzywa sztucznego przypominającego nieco silikon, i po założeniu do butów układały się idealnie do kształtu stopy użytkownika. Były one niesamowicie wygodne dzięki temu, znacznie bardziej niż materiałowe wkładki, nad którymi miały jeszcze jedną ogromną przewagę. Żelowe wkładki nagrzewały się bardzo powoli i w ograniczonym stopniu pomagały odprowadzać ciepło spod nogi, więc używanie ich nie oznaczało dodatkowego dyskomfortu.

Były one dość uniwersalne, dobrze dopasowując się nawet do zbyt dużego obuwia, gdyż rozciągały się podczas używania, choć nie zużywały się przy tym dodatkowo. Żelowe wkładki były nie tylko bardzo skuteczne i wygodne, ale również i tanie. Mimo iż zużywały się podobnie jak materiałowe wkładki, to ich wymiana nie była wcale kosztowna, i jednorazowo można było spokojnie zrobić zapas kilku par, by w razie potrzeby móc je szybko wymienić, nawet podczas pracy.