Drewniane wiaty modularne

W naszej okolicy trudno dostać pozwolenie na rozbudowę zabudowań na posesji, z niejasnych przyczyn, dlatego nie zdziwiło nas z sąsiadami wcale, gdy żaden z nas nie dostał pozwolenia na budowę garażu murowanego przy domu. Nie był to jednak zbyt duży problem, gdyż już wcześniej omawialiśmy tę kwestię, i najlepszym wyjściem w wypadku nie otrzymania pozwolenia wydało nam się postawienie tymczasowej konstrukcji garażowej. Takie konstrukcje są bowiem bardzo rozpowszechnione, i często stają się stałymi elementami zabudowań.

Duże wiaty modularne do garażowania samochodu

wiata drewniana na samochódStalowe garaże modułowe nie były jednak idealnym wyjściem, gdyż wedle wielu osób, w tym i nas, nie są szczególnie estetyczne, i dość szybko ulegają rdzewieniu. Nie należą także do solidnych, aczkolwiek są jedynie tymczasowymi, tanimi konstrukcjami, więc trudno wymagać od nich wiele. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazała się natomiast wiata drewniana na samochód, podobnie modularna jak garaże z blachy, aczkolwiek znacznie lepiej wtapiająca się w otoczenie. Wiaty tego rodzaju budowane są z paneli, mających zewnętrzne ściany wykonane z drewna. Wyglądają one więc niczym proste garaże z desek, mimo solidnego wykonania. Postawienie takiego garażu jest co prawda nieco trudniejsze niż złożenie konstrukcji z blachy, aczkolwiek garaż z drewnianych paneli jest solidniejszy, szczelniejszy i trwalszy niż tymczasowy garaż blaszany. Do tych garaży można dokupić ogromnie różnorodne moduły, które podnoszą funkcjonalność garażu i znacznie poprawiają komfort korzystania z niego. Mogą to być ściany z oknami czy systemem wentylacji, panele dachowe ze świetlikami lub wiele innych, bardzo przydatnych modułów, które można bez większego problemu zamontować. Postawienie takiego garażu nie wymaga posiadania pozwolenia budowlanego, gdyż nie jest on przeznaczony do mocowania w podłożu na stałe, aczkolwiek istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia wiaty tak, by była ona jeszcze solidniejsza i funkcjonowała zupełnie tak jak stały element zabudowania.

Wielu producentów wiat i garaży oferuje możliwość zaprojektowania własnej wiaty, dopasowanej wymiarem do przestrzeni na której ma stać, oraz posiadającej wybrane przez nabywcę moduły. Co ciekawe, wiaty tworzone wedle specyfikacji często nie bywają o wiele droższe niż gotowe, podstawowe warianty wiat, nie posiadające żadnych większych udogodnień. Wiaty należą do bardzo prostych konstrukcji do postawienia, więc często nie potrzebna jest ingerencja zewnętrznych firm montażowych.