Diagnoza zwyrodnienia stawów kolanowych

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach wiele osób cierpi z powodu schorzeń narządu ruchu. Częstą dolegliwością nawet u stosunkowo młodych ludzi są bóle kręgosłupa spowodowane najczęściej skrzywieniem i licznymi zwyrodnieniami. Czasami dochodzi do tego, że dana osoba w ogóle nie jest w stanie się poruszać.

Lekarze przeprowadzają dokładną diagnostykę zwyrodnienia stawów kolanowych

zwyrodnienie stawów kolanowych - diagnozaSchorzenia narządu ruchu nie należą w dzisiejszych czasach do rzadkości. To cena, jaką płacimy za postęp cywilizacyjny i wszelkie udogodnienia technologiczne. Bóle stawów oraz pleców to najczęstsza przypadłość u osób po pięćdziesiątym roku życia. Przypuszcza się, ze na tego typu dolegliwości cierpi nawet jedna piąta mieszkańców Europy. Młodzi ludzie narzekają na bóle pleców i stawów. Po pięćdziesiątym roku życia znacząco wzrasta zachorowalność na zwyrodnienia stawów oraz kręgów szyjnych. Powodem tego stanu rzeczy jest bez wątpienia zła dieta, siedzący tryb życia oraz zbytnie przeciążenie kręgosłupa, na przykład podczas dźwigania. Na co dzień nie myślimy o swoim narządzie ruchu. Prędzej czy później to się na nas mści. Z wiekiem stawy zużywają się, stają się sztywne i powodują dolegliwości bólowe. Na różnego rodzaju kontuzje i problemy z poruszaniem są narażenie czynni sportowcy, a zwłaszcza piłkarze i tenisiści. W przypadku tych dyscyplin sportowych dochodzi do obciążenia stawów i mięśni. Częstą przypadłością jest zwyrodnienie stawów kolanowych – diagnoza okazuje się w tym przypadku niezwykle ważna. Następnie trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie i rehabilitację. W poważniejszych przypadkach okazuje się niezbędna operacja. Czasami przeprowadza się zabiegi mało inwazyjne, niekiedy jednak staw kolanowy jest na tyle zniszczony, że konieczna jest wszczepienie metalowego implantu. Warto podkreślić z całą mocą, że nie istnieje skuteczna metoda na powstrzymanie zmian zwyrodnieniowych. Można jedynie łagodzić dolegliwości. Operacja stawu kolanowego nie załatwia problemu. Pacjentów czeka jeszcze długotrwała i intensywna rehabilitacja. Oprócz zwyrodnień stawu kolanowego lekarze często diagnozują u swoich pacjentów zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Czasami dochodzi do przesunięcia dysków, co okazuje się niezwykle bolesne dla pacjenta.

Można powiedzieć, że schorzenia narządu ruchu występują coraz częściej, nawet u młodych osób. Ma to bez wątpienia duży związek z postępem cywilizacyjnym. Siedzący tryb życia oraz brak ruchu źle wpływają na kondycję naszego kręgosłupa, stawów oraz mięśni. Osoby wykonujące ciężkie prace fizyczne często są na rażone na urazy mechaniczne.