Czym są drukarki do gadżetów?

Technologia cyfrowego druku UV daje ogromne możliwości. Z jej wykorzystaniem możemy pokryć nadrukiem dosłownie każdy płaski materiał – od PCV, przez szkło, metal, plexi, aż po drewno. Drukarki UV stoją za drukowanie na większości gadżetów, które możemy kupić. Technologia druku UV jest bardzo podobna do drukowania zwykłą drukarką atramentową. Podstawowe różnice to rodzaj tuszu i metoda jego utrwalania.

Zastosowanie drukarek do gadżetów

sprawdzone drukarki do gadżetówTusze do drukarek UV to mieszanina ciekłych polimerów, które po utwardzeniu stają się niezwykle trwałe. Jeśli chodzi o kolory – nie różnią się one niczym od tych stosowanych w klasycznych drukarkach (paleta CMYK). Tusz naniesiony na materiał zostaje utrwalony światłem UV, które jest emitowane przez lampy LED znajdujące się przy głowicy drukującej. Dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu następuje proces polimeryzacji tuszu. W ten sposób wydruk zostaje natychmiast utwardzony i zmienia się w cienką warstwę plastiku. Sprawdzone drukarki do gadżetów tworzą bardzo trwałe nadruki. Druk UV sprawdzi się na różnorakich materiałach, nawet stosunkowo grubych. Jego główną zaletą jest to, że świetnie przywiera zarówno do papieru, jak i do innych podłoży. Z tego powodu jest często stosowany do drukowania reklam. Druk UV też świetnie się sprawdzi na tekturze, folii samoprzylepnej, sztucznej skórze i płótnie. Jego możliwości są nieograniczone. Wydruki są odporne na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Nawet bez zabezpieczenia lakierem możemy umieścić wydruk na zewnątrz. Nie straszne mu są promienie słoneczne, deszcz ani delikatne zarysowania czy ścieranie. W druku UV da się też drukować np. biały napis na czarnym tle. Podczas drukowania tą metodą, nie wydzielają się nieprzyjemne zapachy i szkodliwe substancje, które mogły by zagrozić naszemu zdrowi i życiu. Wydruki przygotowuje się przy pomocy specjalnych bezrozpuszczalnikowych farb pigmentowych. Dzięki temu, proces drukowania UV, można przeprowadzić w zamkniętych pomieszczeniach. To również ogromna zaleta ze względów ekologicznych.

W przeciwieństwie do tanich drukarek atramentowych, które dostaniemy w każdym markecie, do zakupu porządnej drukarki potrzebna nam będzie o wiele szersza wiedza. Zazwyczaj zakup tego rodzaju sprzętu ma przynieść właścicielowi jakieś korzyści finansowe w czasie późniejszej eksploatacji. Źle ustawiona drukarka UV, podobnie jak atramentowa odpłaci nam niedokładnymi wydrukami. Odpowiednia kalibracja, serwisowanie, dostęp do dobrych tuszy i części zamiennych to podstawa.