Czym jest osteopatia noworodka

Świeżo upieczeni rodzice bacznie obserwują swoje nowo narodzone dziecko. Zarówno mama jak i tata rozmyślają nad tym czy ich pociecha rozwija się prawidłowo. Aby upewnić się w tej materii poszukujemy artykułów w internecie i na różnych blogach czy forach.

Osteopatia dla noworodka

osteopatia noworodkaWłaśnie na forach zatroskani rodzice szukają porad dotyczących niepokojących odruchów niemowląt. Wielu z nas zanim podejmie decyzje o udaniu się do specjalisty, przejrzy stos artykułów medycznych upewniając się czy nasze podejrzenia co do zaburzeń w rozwoju niemowlęcia są słuszne. Zwlekanie z konsultacją u specjalisty może pogłębić problem. Rodzice udają się do specjalisty neonatologa czy też pediatry. Stamtąd najczęściej dzieci kierowane są do fizjoterapeutów i rehabilitantów. Tymczasem fizjoterapeuci, którzy zajmują się również osteopatią mogą szybko rozwiać nasze wątpliwości już przy pierwszej wizycie z dzieckiem. Aktualnie coraz większą popularnością cieszy się osteopatia. Korzystają z niej zarówno dorośli jak i dzieci. Jeśli chodzi o dzieci mogą być to już noworodki w ósmej dobie życia, u których została wykryta nieprawidłowość. Osteopatia nazywana potocznie leczeniem manualnym jest metodą diagnozowania dolegliwości bólowych w organizmie. Gdy zaobserwowane zostaną przez nas wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w narządzie ruchu, gdy dziecko dużo płacze ma niespokojny przerywany sen, ma częste kolki oraz inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, czy też zauważymy asymetrie główki oraz pojawi się duże ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej, warto udać się do osteopaty. Osteopatia noworodka jest bardzo skuteczna i w wielu przypadkach wystarcza jedna konsultacja ze specjalistą aby dojść do źródła problemu. Niezwykle ważne jest to aby już na pierwszej wizycie rodzice mogli przekazać jak najwięcej informacji dotyczących noworodka. Specjalista będzie pytał o przebieg ciąży, porodu oraz zachowanie niemowlęcia w pierwszych dobach życia. Te trzy etapy są bardzo istotne i w wielu przypadkach naprowadzają na źródło problemu. Drugi krok to badanie manualne noworodka. Terapeuta delikatnie sprawdza ruchomość kręgosłupa i stawów szukając ograniczeń w ruchomości. Szuka również zmian w napięciu i elastyczności tkanek miękkich skupiając się na główce oraz brzuszku noworodka. Badanie to nie sprawia bólu jest bardzo delikatnie przeprowadzane. W momencie gdy osteopata wyczuwa miejsce o zmienionej strukturze skupia na nim całą swoją uwagę. Wizyty przeprowadzane są w odstępach tygodniowych. Jeśli nie ma nawrotów noworodek przechodzi przez kilka wizyt kontrolnych które odbywają się w granicach pierwszego roku życia dziecka.

Po każdej wizycie rodzice zostają poinstruowani jak pracować z noworodkiem w domu. Ćwiczenia usprawniają ruchowo malucha i stanowią dla niego element zabawy. Ćwiczenia są również uzupełnieniem terapii dzięki czemu dziecko wraca szybciej do pełnego zdrowia, a rodzice obserwują postępy.