Czy warto używać koncentratora tlenu?

Tlen niewątpliwie należy do najważniejszych substancji, jakie są obecnie potrzebne naszym organizmom do prawidłowego funkcjonowania. Tlenu nie powinniśmy jednak w żadnym wypadku mylić z powietrzem, bo powietrze to substancja o dużo bardziej bogatym składzie. Jeżeli poświęcimy odrobinę naszego czasu, żeby przeanalizować procentowy skład powietrza, to na pewno zauważymy, że azotu jest tam prawie 80%. Dla osoby zdrowej nie jest to żaden problem, ale jeżeli ktoś cierpi na konkretne choroby, to może mieć wskazane podawanie tlenu w większym stężeniu. Koncentrator tlenu są elementy, które to umożliwiają.

Kto często korzysta z koncentratorów tlenu?

koncentrator tlenuCzęstym rozwiązaniem na przykład, wtedy gdy konieczne jest podawanie tlenu w wysokim stężeniu, będzie wykorzystanie butli zawierającej ten gaz. Koncentratory mają jednak zdecydowaną przewagę nad takimi rozwiązaniami. Chyba wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że każda butla ma ograniczoną pojemność. Osoby chorujące na przewlekłe problemy z płucami mogą wymagać takiej terapii prowadzonej niekiedy nawet przez 24 godziny na dobę. Koncentrator tlenu to w takim ekstremalnym przypadku najlepsze możliwe rozwiązanie. Jest on bowiem tak zbudowany, że bez problemu może pobierać powietrze ze swojego najbliższego otoczenia i przetwarzać je w taki sposób, żeby nadmiar azotu zastępować tlenem. Jego zawartość procentowa może nie tedy wynosić nawet około 90%. Używając czegoś takiego, pamiętajmy koniecznie, że kolosalne znaczenie dla skuteczności prowadzonej w ten sposób terapii będzie miał również przepływ tego gazu. Jeżeli zasada działania jest już nam znana, to powinniśmy zastanowić się nad tym, co więc będzie potrzebne, żeby to urządzenie mogło funkcjonować. Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń medycznych energia elektryczna. Urządzenia przenośne charakteryzują się tym, że mogą być nawet wyposażone w specjalne akumulatory, bo to bardzo wygodne.

Musimy wtedy mieć jednak świadomość, że to urządzenie przenośne ze względu na mniejsze rozmiary osiąga także gorszą wydajność. Jego skuteczność będzie zależna również od tego, czy zastosujemy maskę, czy też specjalne wąsy tlenowe. Jest to bowiem sprzęt przystosowany do współpracy z różnymi rozwiązaniami i dlatego sprawdza się bez problemu u pacjentów w różnym wieku. Nie powinniśmy obawiać się tego, że przetwarzane jest tutaj normalne powietrze. Filtry zatrzymują kurz i wszystko to co negatywne. Dzięki koncentratorom tlen może być podawany zawsze, wtedy gdy jest potrzebny, a to ważne.