Czy siatka dla kota powinna być obowiązkowa?

Posiadanie zwierzęcia wiążę się z odpowiedzialnością, czy tego chcemy, czy nie. Każdy, kto ma w domu kota, powinien zapewnić mu nie tylko dostęp do jedzenia i świeżej wody, ale i dbać o jego bezpieczeństwo. Dlatego właśnie odpowiednie zabezpieczenie okien oraz balkonu, jeżeli taki posiadamy, powinno być podstawą dla każdego właściciela kota. Niestety istnieje zakorzenione gdzieś głęboko przekonanie, że koty powinny wychodzić same na dwór. Nic bardziej mylnego – te zwierzęta naprawdę dobrze czują się w czterech ścianach, a poza domem czeka na nie wiele niebezpieczeństw.

Siatka dla kota chroni jego życie

siatki dla kotaJuż od kilku lat, by adoptować zwierzę ze schroniska albo fundacji obowiązuje tzw. wizyta przedadopcyjna, podczas której wolontariusze zawsze sprawdzają, czy przyszły właściciel spełnia wszystkie wymagania i jest na tyle odpowiedzialny, by zapewnić zwierzęciu dobry dom. W przypadku adopcji kotów jedną ze sprawdzanych rzeczy jest właśnie to, czy dom jest odpowiednio zabezpieczony przed ucieczką kota. Siatki do okien można znaleźć w wielu sklepach zoologicznych. Założenie zabezpieczenia na okno, właśnie w postaci siatki jest o wiele łatwiejsze niż odpowiednie ochrona kota przed ucieczkę balkonem. Decydując się na osiatkowanie balkonu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego montera siatek. Dobierze on odpowiednią siatkę i sposób jej montażu do balkonu, tak by przymocowanie było porządne i trzymało się ściany nawet w trakcie silnego wiatru. Mniejsze siatki dla kota montowane na oknach łatwo kupić w sklepach jako gotowy produkt. Jego montaż nie jest trudny i każdy powinien z nim sobie poradzić. Można też kupić osłonki na uchylne okno, ponieważ nawet uchylone okno jest wielkim zagrożeniem dla zwierzęcia. Kot może zaklinować się w szczelinie, a to już krok od tragedii. Koty mieszkające w dużych miastach w szczególności powinny nie opuszczać domu.

Każde zwierzę wnosi ogrom radości do domu. Dlatego musimy zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Decydując się na siatkę dla kota powinniśmy zabezpieczyć wszystkie okna, których używamy. Jeżeli otwieramy tylko jedną połowę okna, to siatka może zostać założona tylko na tej jednej części. Jeżeli często uchylamy któreś z okien, to musimy kupić specjalne nakładki na okno uchylne, tak by być pewnym, że kot nie utknie w szparze między ramą a oknem. Bezpieczeństwo każdego zwierzaka w domu jest najważniejsze. Dlatego przed wzięciem zwierzaka do domu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy odpowiedzialnymi właścicielami.