Czy nasze dziecko ma depresję?

Wychowanie dziecka wiąże się z wielką odpowiedzialnością, w końcu bierzemy na barki przygotowanie małego, nowego człowieka na zmierzenie się ze światem, którego nie zna. Musimy zadbać, aby dobrze się rozwijało i z czasem nauczyć samodzielności, która będzie mu potrzebna w dorosłym życiu, kiedy już postanowi opuścić gniazdo rodzinne i pójdzie swoją drogą. Na wychowanie dziecka mamy ogromny wpływ, pamiętajmy jednak, że nie tylko my możemy wpływać na niego. Jest jeszcze szkoła i rówieśnicy, w gronie których będzie się obracać.

Depresja u dzieci – jak temu zaradzić

jak pomóc dziecku z depresjąNie każdy rodzic ma wystarczająco dużo czasu, aby mieć cały czas wpływ na wychowanie swojego dziecka. Nadgodziny w pracy czy separacja z małżonkiem nie należą niestety do rzadkich sytuacji. Nasze dzieci wchodząc w świat rówieśników wynoszą oczywiście z domu pewne wzorce zachowań, kulturę osobistą czy wartości. Jednak później zaczynają na ich światopogląd i zachowanie wpływać również inne osoby takie jak nauczyciele czy koledzy i koleżanki. Nie mamy więc kontroli nad całym jego wychowaniem. Co jeśli dziecko nagle zaczyna gorzej się uczyć, zaczyna być coraz bardziej zamknięte w sobie, przychodzi ze szkoły smutne i nie opowiada już tyle co działo się w ciągu dnia co kiedyś? Próbujemy z nim rozmawiać co się dzieje, ale nie każde dziecko chce mówić co przykrego je spotyka albo co na nie tak źle oddziałuje. Myślimy wtedy, że to przejdzie, że dzieci mają różne lepsze i gorsze okresy w życiu. Co jednak jeśli nasze dziecko dotknie problem depresji? Ciężko nieraz nam przełknąć, że coś takiego może się przydarzyć i nie dopuszczamy do siebie tej myśli. Jeśli jednak depresyjny stan naszego dziecka trwa już długo, nie zwlekajmy i działajmy. Wiele osób nie wiem jak pomóc dziecku z depresją, próbuje z nimi rozmawiać, ale dalej nic się nie zmienia. Warto zwrócić się wtedy do fachowca, który ma do czynienia z dziecięcymi problemami natury psychicznej na co dzień. Nie bójmy się zabrać naszego dziecka do psychologa, który stwierdzi czy faktycznie jest coś na rzeczy i czy nasza pociecha potrzebuje terapii.

W dzisiejszych czasach na depresję choruje mnóstwo osób, niestety coraz więcej młodszych. Czasami trudno nam przełknąć myśl, że może to dotyczyć naszego własnego dziecka, ale nie pozwólmy, aby jego problem narastał i odbił się później jeszcze mocniej na przyszłym życiu. Im wcześniej zaprowadzimy je do psychologa, im wcześniej je zdiagnozujemy, tym prędzej możemy wygonić depresję z jego życia, tak aby nie borykało się z nią przez kolejne długie lata. Nie bagatelizujmy podejrzanych zachowań naszych dzieci, bądźmy świadomi, że jesteśmy za nie odpowiedzialni i możemy im pomóc, zanim depresja pochłonie je jeszcze bardziej.