Czy badanie wariografem jest wiarygodne w sądzie?

W nowoczesnej kryminalistyce i sądownictwie do przeprowadzania śledztwa i dochodzenia używa się urządzenia do badania prawdomówności. Takim urządzeniem jest oczywiście wariograf, który inaczej nazywa się tez poligrafem. Od kilku dekad naukowcy opracowują i udoskonalają metodę badania reakcji organizmu na bodźce związane z kłamstwem. Dzisiejsze wariografy są tak wiarygodne, że wykorzystuje się je w najbardziej skomplikowanych sprawach kryminalnych.

Wiarygodność wariografu jest niepodważalna

czy wariograf jest wiarygodny w sądzieTrzeba jednak wiedzieć, że czym innym jest wiarygodność poligrafu a czym innym jest wykorzystanie wyników badań przeprowadzonych tym urządzeniem, jako dowód w sprawie. Szczególnie w procesach cywilnych dzieje się tak, że wyniki badania uznawane są w zależności od konkretnej sprawy oraz opinii biegłych. Decydujące zdanie na temat uznania badania wariografem zawsze ma wysoki sąd. Natomiast na pytanie czy wariograf jest wiarygodny w sądzie odpowiedź jest twierdząca – oczywiście, że jest wiarygodny. Jego wiarygodność jest niepodważalna, na co dowodem jest zastosowanie wariografu w śledztwach i sprawach kryminalnych. W przypadku takich spraw sądowych badanie wariografem uznawane jest zawsze, a wyniki badania dołączane są do dokumentów i akt. Badanie wariografem bardzo często wykorzystywane jest przez prokuratorów i oczywiście rozpatrywane przez sąd w trakcie procesu sądowego. Czym innym są jednak sprawy z powództwa cywilnego, w których badanie poligrafem wykonuje się raczej prywatnie. W takich sprawach nie ma nakazu sądowego czy prokuratorskiego, według którego trzeba takie badania wykonać. Dlatego z ich uznawaniem jest różnie, co oczywiście nie zmienia faktu, że badania są bardzo skuteczne i wiarygodne. Jeśli biegły sądowy stwierdzi, że ich przeprowadzenie nie budzi zastrzeżeń to sąd na podstawie własnej opinii może takie badania w procesie wykorzystać. Nie można natomiast napisać jednoznacznie, że wyniki badania będą mogły zostać wykorzystane. Dlatego przed ich wykonaniem najlepiej skorzystać z rady prowadzącego naszą sprawę adwokata.

Z całą pewnością można uznawać dzisiejsze urządzenia do badania prawdomówności za całkowicie wiarygodne. Chcąc zwiększyć swoje szanse na uznanie takich badań w sądzie trzeba je wykonać w instytucie, który zajmuje się tymi badaniami zarówno od strony praktycznej jak i naukowej. Nad profesjonalnie przeprowadzonym badaniem zawsze czuwa biegły oraz psycholog. Raport z badania sporządzany jest w oparciu o wiedzę naukową na podstawie zapisu parametrów z urządzenia.