Ciekawe dekoracje gipsowe na sufit

Sztukaterie przeznaczone do dekoracji wnętrz zyskują na popularności. W większości przypadków są to wyroby prefabrykowane, co oznacza, że produkowane są jako gotowe dekoracje do użycia. Można też zamówić specjalne sztukaterie według własnego wzoru. Jednak takie rozwiązanie jest nieco bardziej kosztowne i stosuje się je głównie podczas rekonstrukcji zabytkowych, historycznych sztukaterii. Wybór gotowych dekoracji gipsowych jest tak duży, że można do woli wybierać w stylach i kompozycjach. 

Jak ozdobić ściany w domu?

sztukateria gipsowa do domuPłaskie ściany są nudne i wymagają jakiegoś urozmaicenia. Doskonałą alternatywą dla prostych tapet są sztukaterie dekoracyjne. Jakiego rodzaju dekoracje gipsowe sprawdzą się w domu? Nowoczesna sztukateria gipsowa do domu to przede wszystkim listwy przypodłogowe i przysufitowe. Ciekawie prezentują się również rozety na sufit. Rozeta to nic innego, jak kolista, bądź owalna dekoracja płaskorzeźbiona. Listwy przysufitowe służą np. maskowaniu karniszy od firanek oraz pięknie wyglądają w połączeniu z oświetleniem typu led. Jakie jeszcze oprócz dekoracyjnych funkcji, pełnią listwy gipsowe? To oryginalny i stylowy sposób na wykończenie dowolnego wnętrza. Plusem sztukaterii jest ich kolor. Śnieżnej bieli nie trzeba malować. Pięknie daje się zestawić z dowolnym kolorem. Jednak jeśli ktoś zażyczy sobie by gipsowa dekoracja nabrała barw, może ją dowolnie zagruntować i nadać kolor. Wśród ozdobnych sztukaterii dominują klasyczne kształty. Są to np. zdobione listwy w kształcie wałków lub wklęsło-wypukłe dekoracje. Jeśli chodzi o rozety, to dużym zainteresowaniem cieszą się klasyczne koła, które umieszcza się pośrodku sufitu w miejscu montażu lampy. Domowe sztukaterie gipsowe to także ramy do obrazów. Za pomocą sztukaterii z gipsu można równie dobrze stworzyć ramę drzwi lub okna od wewnątrz domu. Nowoczesne sztukaterie potrafią odmienić wnętrze i nadać mu awangardowy charakter, dlatego warto zapoznać się z ofertą tego typu wyrobów sztuki użytkowej i rzemiosła gipsowego.

Sposobów na wykończenie wnętrz jest wiele. Jednak do klasyki należą sztukaterie gipsowe. Potrafią w elegancki sposób podkreślić jakość wnętrza. Wśród sztukaterii ozdobnych najbardziej popularne są listwy przypodłogowe oraz listwy biegnące wzdłuż sufitu na całej długości pomieszczenia. Rozety w ciekawy sposób urozmaicą wygląd sufitu i podkreślą styl mieszkania. Dodatkowo można skorzystać z profili do wykonania luster, ram obrazów i obramień okiennych oraz drzwiowych. Takie gipsowe dekoracje są trwałe i efektowne.