Bloczki do tworzenia fundamentów

Chciałam nadzorować każdy aspekt budowy swojego domu, żebym wiedziała co i jak. Nie miałam wykształcenia budowlanego, ale wolałam mieć spis materiałów użytych do budowy domu. Dzięki temu będzie mi łatwiej w razie remontu, a także przy sprzedaży nieruchomości będe mogła ją dokładnie opisać klientowi, od fundamentu po dach. Moim zdaniem to było bardzo ważne i pomocne.

Betonowe bloczki fundamentowe

bloczki fundamentowe w LublinieMoja nauka zaczęła się już na etapie fundamentów. Panowie wytyczyli miejsce pod budynek i zabrali się za kopanie. Tu jeszcze wszystko było tak jak zwykle. Później spodziewałam się, że będą zbijać deski i przygotowywać fundamenty pod wylewkę, a oni żadnych desek nie mieli. Myślałam że może jeszcze coś będą wcześniej kopać albo kłaść ale nie. Przywieźli za to dużo szarych cegieł o niewielkich rozmiarach. Nie mogły to być pustaki bo były za małe, nie była to też kostka brukowa, choć tez to wyglądało na beton. Panowie powiedzieli mi, że to są bloczki fundamentowe w Lublinie. Faktycznie, robione są one z betonu i dlatego idealnie nadają się na podstawę fundamentów. Jednak nie robi się z nich wszystkiego, a jedynie jakby ramkę. Bloczki idą pod wszystkie ściany zewnętrze, jak również pod nośne ściany wewnętrzne w domku. Dzięki temu dają zwiększoną stabilność i trwałość budynkowi. Powstałe przestrzenie między bloczkami wypełnia się betonem wylewanym, tak jakby zamiast bloczków były zwykłe deski. Sprawdziłam co nieco na temat bloczków w internecie. Już się bałam, że przez to budowa będzie droższa, ale przecież zapewniali mnie że zmieszczą się w budżecie. Okazalo się jednak, że takich bloczków nie potrzeba wiele, a fundamenty szybciej się robi. Potrzebna jest mniejsza ekipa, więc to co wyda się materiał zwróci się na robociźnie. A że ekipa budowlana była mała to woleli się podzielić praca i skupić na czymś bardziej skomplikowanym, na przykład na budowie dachu. Z nią zawsze jest więcej problemów bo robi się szkielet, kładzie folie, wełnę mineralną no i dachówki. W gruncie rzeczy cieszę się, że mój dom będzie miał solidną podstawę z bloczków oraz wylewki. Ma to być trwałe, a to najważniejsze w budownictwie.

Moim zdaniem bloczki fundamentowe to dobry zakup, który usprawnia tworzenie podstawy domu, a nie sprawia, że inwestycja jest droższa. Bloczki się szybko stawia, tak samo jak pustaki na ścianach, a potem całość szybciej idzie z wylewką. Są różne rodzaje bloczków, między innymi pełne oraz z otworkami, do których także wlewa się beton. Najważniejsze że oba rodzaje się sprawdzają.